Osobnosti regionu

 

Básník Otokar Březina  působil jako učitel v Nové Říši. Pokud si chcete připomenout jeho dílo, můžete navštívit internetové stránky  Společnosti Otokara Březiny, nebo jeho muzeum v nedalekých Jaroměřicích nad Rokytnou. V naší knihovně si můžete přečíst například  Otokar Březina : Básnické spisy nebo Miloš Dvořák : Tradice díla O.Březiny.  


Významnou literární osobností  regionu je Josef Florian.
Podařilo se nám získat několik výtisků  NOVA ET VETERA a  KURS, vydaných Josefem Florianem
v nakladatelství Dobré Dílo ve Staré Říši.  

O jeho životě a díle se můžete dočíst např. ve sborníku příspěvků "Dobré dílo, špatná doba" nebo
v knižním rozhovoru s jeho syny Janem a Gabrielem , který vedl a pod názvem "Být dlužen za duši" vydal Aleš Palán. Také on jako rodák z Jihlavy patří k literárním osobnostem regionu, z jeho dalších knih u nás najdete např. "Bohumil Vít Tajovský ve vzpomínkách a dokumentech".                                          

Také  vnučka Josefa Floriana, Magdalena Křenková-Florianová, je výraznou osobností regionu jako autorka básní, obrazů a grafik, učitelka angličtiny, webdesignérka, fotografka a také ilustrátorka , např. knihy Vánoční pohádky a povídky.

Autorem textu této knihy je Jaroslav Olšava, vlastním jménem Jaroslav Moštěk , rodák z Nové Říše, katolický kněz a spisovatel. Tuto knihu najdete v našem stálém fondu. 

 

Osobností regionu je bezesporu Ivan Martin Jirous ("Magor"). Z jeho tvorby najdete v naší knihovně např. sbírku Magor dětem, kterou ilustracemi doprovodila jeho dcera  Marta Jirousová - Veselá . Jeho druhá dcera Františka Jirousová je autorkou románů Velmi vzdálený oheň a Vyhnanci. Tento román, oceněný v roce 2011 cenou Jiřího Ortena, najdete také v naší knihovně.

 

Dalším autorem Vysočiny je Jan Zahradníček, zastoupený v našem fondu výborem z celoživotní tvorby  "Ó každý na svůj vrub..." 

 

Další osobnosti a jejich díla budeme postupně přidávat...